Materiály používané u spodního prádla

Bavlna

Má mezinárodní označení CO je nejčastěji používaný materiál u většiny textilu, včetně spodního prádla. Bavlna patří k přírodním materiálům, které vynikají svou pevností, proto spodnímu prádlu z bavlny neuškodí ani častější praní nebo praní na vyšší teploty.

Bavlněné látky výborně sají vlhkost, ale pomalu schnou. Na sportovní aktivity je tedy vhodnější používat oblečení, které obsahuje z větší části polyester.

Polyester

Má mezinárodní zkratku PES a jde o syntetické vlákno. Polyesterová vlákna se vyznačují dobrou schopností odvádět vlhkost a velmi rychle schnou, čímž připívají rychlejšímu odvodu potu od pokožky. Polyesterová vlákna jsou vysoce lesklá a výsledné textilii propůjčují hedvábný vzhled a omak, zároveň jsou odolné vůči oděrkům a vyblednutí.

Jelikož jsou tyto materiály velmi jemné, doporučuje se pro optimální údržbu prát prádlo v ruce. Tyto materiály se vyznačují malou navlhavostí, takže prádlo velmi rychle usychá. Nedoporučuje se prádlo žehlit, sušit v bubnové sušičce nebo chemicky čistit.

Micromodal®

Je vlákno, které je vyrobené na bázi regenerované celulózy a jeho mezinárodní zkratka je CMD. Základní surovinou pro jeho výrobu je bukové dřevo. Toto značkové vlákno je registrované firmou Lenzing (www.lenzing.com,www.modal.at). Prohlubuje funkčnost a dodává výrobku velmi jemný a příjemný omak, ale přitom dostatečně pružný a odolný. Díky své jemnosti je také označováno jako „kůže na kůži“ a přirovnáváno k hedvábí.

U těchto textilií oceníte jejich velmi dobrou nasákavost a schopnost rychle odvádět vlhkost od povrchu těla, což přispává k příjemným pocitům při nošení. Svou měkkost a zářivé barvy si textilie s modalovými vlákny udržují i po opakovaném praní, což je velkým pozitivem oproti bavlněným materiálům. Pro optimální údržbu se doporučuje prádlo z tohoto materiálu prát maximálně na 40°C.

Elastan

Má mezinárodní chemickou zkratku EA a vyznačují se vysokou pružností. Elastická vlákna se dají protáhnout na 3-7 násobek své původní délky a po uvolnění tahu se vrátí na (téměř) původní rozměr. Elastan má také snížený sklon k mačkavosti a je odolné vůči mořské vodě. V malé míře je také přidáván do spodního prádla, plavek, či sportovních a funkčních věcí.

Celkovou údržbu prádla s obsahem elastanového vlákna je třeba přizpůsobit potřebám konkrétního materiálu.

Viskóza

Mezinárodní zkratka CV se získá regenerací celulózy, což je přírodní polymer. Jedná se o přírodní vlákno získané náročnou průmyslovou výrobou. Viskóza byla vyrobena již v 19. století jako náhražka hedvábí a občas se jí také říká jednoduše “umělé hedvábí”.

Viskózové textilie mají vysokou pevnost, savost, příjemně se nosí, jelikož jsou měkké a chladivé. Výrobky z viskózy jsou lesklé a příjemné na omak. Pro výrobu spodního prádla se viskóza mísí s bavlnou. Jemné viskózové vlákno naleznete pod obchodním názvem Modal.

Polyamid

Mezinárodní zkratka PA. U tohoto materiálu se můžete spolehnout na vysokou pevnost za sucha i za mokra, nechybí však ani pružnost . Zároveň se snadno udržuje (pračka, sušička) a má nízkou váhu.

Jemné polyamidové vlákno je často používáno jako náhrada přírodního hedvábí. Úplety jsou hladké na omak a rychle schnou, díky těmto vlastnostem se používají u funkčního prádla, termo oblečení. Pro optimální údržbu se doporučuje prádlo z tohoto materiálu prát maximálně na 40°C. 

Lycra®

Je syntetické vlákno. Jedná se o vysoce pružné značkové polyuretanové vlákno používané ve všech druzích textilních výrobků pro zpevnění a elastičnost. U materiálů s vlákny Lycra oceníte hlavně jejich schopnost dodat materiálům větší pružnost, tvarovou stálost a lepší splývavost.

Přidáním již malého procenta vláken Lycra se zlepší přizpůsobení oděvu křivkám postavy, což přispívá k mnohem lepšímu komfortu při nošení. Údržba závisí na potřebám materiálu, který je zastoupen v převažujícím množství.

Spandex

Je elastická textilie, která se používá ve směsi s polyesterem, bavlnou apod. na výrobu oblečení, zejména prádla a sportovních oděvů. Zaručuje pružnost tkaniny a její schopnost vrátit se do původního tvaru, látka se tedy nevytahuje jako např. čistá bavlna.

Kašmír

Kašmírská vlna je textilní materiál získávaný ze srsti kašmírské kozy. Textilie (např. paisley) ze srstí těchto zvířat jsou známe už nejméně 2000 let. Vlákna z kozí srsti se získávají kartáčováním nebo stříží. Vlákna se potom ručně třídí podle barvy a (přibližné) jemnosti a perou. Z vyprané vlákniny se pak odstraňují hrubé chlupy a nečistoty – ručně nebo na speciálních strojích [7]. Chomáče vláken se pak strojně rozvolňují a případně mísí s vlnou nebo s šapovým hedvábím.                                                                                                                            Zboží z kašmírské vlny je vesměs mnohem dražší než srovnatelné výrobky z jiných materiálů.